Pitný režim pro všechny
Pitný režim je pro náš organismus naprosto nezbytný. Voda je život, to ví každý z nás. Bez vody by naše tělo přestalo fungovat. Je důležitá pro regulaci naší tělesné teploty, pro orgány i tkáně.
Říká se, že denně bychom měli vypít až dva litry vody. Platí toto pravidlo pro každého? Určitě ne. Nemůžeme se striktně držet této teorie. Subtilní žena určitě nebude mít stejnou spotřebu vody jako mohutný muž. Ženy jsou, ale zase náchylnější k dehydrataci, protože mají nižší objem svaloviny než muži.
Tekutiny získáváme i z ovoce, zeleniny a jiných potravin. Více pít bychom měli rozhodně při sportu nebo fyzické námaze. Při tělesné námaze a pocení se naše tělo více odvodňuje, musíme tedy logicky přijímat více tekutin. Při pocení se ještě naše tělo připravuje o důležité minerální látky jako je draslík a hořčík. Vhodným doplněním těchto minerálů je popíjení minerálních vod se zvýšeným obsahem hořčíku, třeba Magnesie.
V parném počasí, i když máme žízeň, bychom neměli pít ledové nápoje. Ledové tekutiny by mohly způsobit tělu teplotní šok. Může vás rozbolet hlava a začnete se více potit.
Popíjejte raději vlažné nápoje. Uvidíte, že vás osvěží. Množství vody, které bychom měli vypít, neurčuje pouze pohyb a počasí, ale mnoho jiných faktorů. Výška, tělesná hmotnost, věk, celkový zdravotní stav, ale i užívání léků a konzumace potravin. Všichni známe, že po kořeněných jídlech máme větší žízeň.
Co budeme pít? Nebojte se pít vodu z kohoutku. Je pravidelně kontrolována. Nemusí tomu tak být u vody z neznámých zdrojů, té se raději vyhněte. Pokud nevíte, odkud pochází voda, kterou se chystáte pít, kupte si raději vodu balenou.
Udělejte si domácí ledový čaj nebo osvěžující domácí limonády. Okurková, citronová nebo melounová bude tím pravým osvěžením pro horké letní dny. Limonády můžete doplnit o lístky máty nebo meduňky.