
Jak vybrat vhodný typ her pro naše děti
Hraní je pro děti v podstatě tou zdaleka nejpřirozenější činností. Je to pro ně instinktivní způsob, jak se učit novým dovednostem a věcem, které budou potřebovat v dospělém životě. Zároveň přitom testují své fyzické i mentální limity a učí se pracovat se svým tělem. Je tedy jasné, že bychom hraní měli u dětí jen podporovat.
Zároveň však asi všichni chápeme, že zdaleka ne všechny hry jsou stejně výchovné. Některé mohou v dětech vypěstovat špatné návyky, případně dokonce být nebezpečné samy o sobě. Rozhodně tedy není na škodu zvláště u těch nejmenších pečlivě vybírat, jakou hru jim pořídíme. Naštěstí pro to existuje hned několik celkem dobrých rad.
Tím prvním je, že hra by měla odpovídat schopnostem dítěte, ať už fyzickým či mentálním. Jistě, doporučený věk nám v tom může hodně pomoci, avšak nesmíme zapomínat, že každé dítě se přeci jen vyvíjí trochu jinak – některé rychleji, jiné pomaleji. Vyplatí se tedy znát svého potomka dobře a vybrat mu takovou hru či hračku, která pro něj sice bude představovat určitou výzvu, avšak zároveň pro něj nebude nemožná.
Zároveň je také nutné dávat pozor na materiály. Jistě, u nás máme poměrně přísná pravidla ohledně toho, z čeho mohou být hry a hračky pro malé děti vyrobeny, pravdou však je, že zvláště u těch nejlevnějších hraček, na které nejčastěji narazíme v diskontních obchodech, nejsou příliš dodržována. A dokud nepřijde odněkud podnět, ani se na ně nepřijde. V tomto případě je tedy rozhodně na místě si připlatit za kvalitu.
V neposlední řadě by také měla odpovídat zájmům a povaze našeho dítěte. Pokud jej například nejvíce baví malovat, pak jej nejspíš až tak nepotěšíme novým míčem. A naopak, někoho, kdo tráví celý den pobíháním a hraním venku asi nenadchneme omalovánkami. Pamatujme, že hra by měla dítě hlavně a především bavit. Pokud tomu tak nebude, bude se jednat v podstatě o vyhozené peníze.