Může nám někdo hacknout mobilní telefon?
Dnešní chytré mobilní telefony jsou v podstatě malé kapesní počítače. Navíc mají i připojení na internet. Není tedy divu, že se mohou stát cílem hackerů. Toho se někteří lidé obávají, a je pravdou, že technicky to proveditelné je. Jak je tomu ale v praxi? K napadení mobilních telefonů skutečně dochází, avšak zdaleka ne v takové míře, jak bychom mohli čekat. Důvodem je především to, že si lidé do něj neukládají tolik citlivých informací, a navíc je celý proces obtížnější. Rozhodně se to tedy až tak nevyplatí.
Na druhou stranu je pravda, že to také není úplně zbytečné. Mnoho lidí má totiž ve svém mobilu hesla například k internetovému bankovnictví. S jejich pomocí se pak hacker dokáže dostat do jejich účtu a vybírat či posílat z něj peníze. Zde samozřejmě záleží na tom, kolik peněz na něm ona oběť má.
Ovšem napojení na telefon může mít i další rozměr, kterého se lidé obávají snad ještě více. Mohou tak být odposlouchávány jejich hovory a čteny SMS. To však u naprosté většiny lidí nemá smysl. S výjimkou vysokých politiků či čelních představitelů velkých korporací či bank totiž není v hovorech nic, co by bylo možné nějak využít. A i ti výše zmiňovaní si dávají pozor a nemluví o nejdůležitějších či nejtajnějších věcech po telefonu, právě z obavy z odposlechu.
Je tedy vidět, že hackování mobilů není až tak výnosné. Proto většina těchto útoků směřuje na počítače, do kterých je snazší se dostat a ve kterých jsou většinou zajímavější informace. Pravdou však je, že rozdíl se neustále snižuje, zvláště když si uvědomíme, že pomocí mobilu ovládáme stále více věcí.
Pokud tedy máme například chytrou domácnost, útočník ji může tímto způsobem ovládat. Zde je samozřejmě otázkou, proč by to dělal. Koneckonců obvykle je cílem získat peníze, a to tímto způsobem nejde. Přesto je však dobré ani elektronickou bezpečnost nezanedbávat. V budoucnu se vám to totiž může šeredně vymstít.