Zjistit místo úniku vody je dnes jednodušší, než tomu bylo dříve
Když je voda vedená ve zdi
Vodovodní potrubí, vedoucí spolu se vzduchotechnikou a odpadními trubkami napříč skladovými prostorami nebo výrobní halou, bývá odkryté, případně jen chráněné jednoduchým krytem, což usnadňuje jeho montáž a výměnu vadných dílů v případě nějaké závady. Mnohem horší situace nastává tam, kde se voda vede zdivem. Je to samozřejmě v domácnostech rodinných či bytových domů, kde se předpokládá, že lidé nestrpí pohled na obnažené trubky v moderní kuchyni, leda tak někde z recese jako retro prvek, ale ani ten nemá valnou šanci na úspěch.
Rozvody tažené ve zdi jsou pak při každém defektu důvodem k rozmrzelosti a někdy i ke vzteku, protože dobře víme, co nás čeká – bourání a zas jen bourání, všude sutiny, prach, nepořádek a oprava v nedohlednu. Ano, takto to bývalo dříve, když nebylo snadné přesně lokalizovat únik vody, a kdy se na stěně pouze objevil „flek“, který se brzy rozlil do několika čtverečních metrů.
Dnes se to ovšem řeší jinak, žádné vysekávání vodovodního potrubí z celé zdi, povolají se na pomoc instalatéři s formovacím plynem nebo s poslechovou tyčí Hykron, aby přesně zmapovali místo problému a provedli detekci úniku vody.
Když se voda kamsi ztrácí a nevíme o tom
Další „pikantní“ situací je prasklina na vodovodních rozvodech, které vedou v místech, kde se příliš často nevyskytujeme, např. ve sklepě či v podsklepené garáži nebo kůlně. Voda tu může odtékat skrze zdivo kamsi do podloží, do kanalizace, může protékat přímo do země, a my to zjistíme až z vyúčtování za vodné a stočné.
Instalatéři závadu poměrně rychle naleznou a opraví, ale to už bývá pozdě, protože zbytečně platíme za nevyužitou vodu. Proto se vyplácí pravidelně, nejlépe jednou za měsíc kontrolovat průběžnou spotřebu vody a porovnávat ji s dosavadním stavem. Vhodné je i instalování detektoru kapaliny, který pořídíte za pár stovek, a ten vás pomocí dvou čidel informuje o problému akustickým signálem.